| 22Elena a întrebat:

Hey TPU!
Tatal meu a facut o infiltratie in varice cu o substanta sclerozanta, în acelasi timp i s-a suspendat o vena.La doua saptamani a fost la control i-au scos firele si au considerat ca e necesara înca o infiltratie cu substanta sclerozanta.La o saptamana dupa a 2 a infiltratie i s-a umflat un genunchi și îl durea foarte tare.A doua zi,durerea s-a mutat la un umar, apoi la maini cu inchilozarea degetelor, tumefierea articulatilor și roșeață.
Am facut analize care nu indica nimic reumatismal, însă apare ca si cum ar exista o infectie in organism. Durerile sunt foarte mari si se muta de la o articulatie la alta.Ce poate fi? O infectie in urma infiltratiei? Sau o reactie adversa de la substsnta?
Umblam din medic in medic si nimeni nu stie ce se intampla.
Va rog ajutati-ne!
Varsta :40 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu putem stii, trebuie el sa mearga din nou la control dar cum in perioada aceasta nu sunt permise decat urgentele, va trebuii daca este o urgență sa mearga la medic, sau daca medicul nu mai lucrează atunci ar putea tatăl tau sa il sune pe medicul care i-a facut infiltratiile si sa i spuna problema, ca după infiltratii au apărut efecte adverse, nu este bine sa stea asa, deoarece s-ar putea agrava, in ultimă instanță sa sune la 112 daca vede ca durerile persistă si o sa il interneze.

| 22Elena explică (pentru CristiDinBucuresti):

Este internat acum.
La boli infectioase. I s-au facut teste si pentru capusă.Sa nu fie muscat de o capusa de mai mult timp si sa apara acum.
Insa, nu cred.
Multumesc.