| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Vreau sa imi cumpar lentile de contact (cu dioptrii) si le voi purta la scoala (adica vreo 7 ore pe zi). Intrebarea mea este: dupa ce le dau jos unde le tin? In ambalajul in care le voi primi sau in lichidul acela in care trebuie puse inante de a fi purtate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ayame_9706 a răspuns:

Eu port lentile de contact de 4 ani si am dioptrii foarte mari, insa le recomand cu caldura. Cea mai buna varianta de lentile sunt cele de 30 de zile pe care le poti purta fara a le da jos noaptea timp de o luna. Orice oftalmolog, in schimb, iti va recomanda sa le scoti macar noaptea pentru a lasa ochiul sa respire. Lentilele vin de obicei cate 6 intr-o cutie, fiecare fiind ambalata separat intr-un recipient cu lichid special si sigilate cu o folie. Dupa ce iti pui lentila prima oara arunci ambalajul si lichidul. La magazinele de specialitate vei gasi recipiente speciale pentru lentile, precum si acea solutie speciala. Cand scoti lentilele le pui in acel recipient cu solutie. Solutia trebuie schimbata de fiecare data cand pui lentilele in recipient, iar acesta nu trebuie niciodata clatit cu apa! Ai mare grija sa nu incurci niciodata lentilele intre ele si nici sa le lasi fara solutie mult timp pentru ca ele se usuca foarte repede si devin imposibil de utilizat. sper ca ti-am fost de ajutor!happy

1 răspuns:
| Cezar a răspuns:

Cred ca intr-o carcasa gen ca acelea de ochelari, parca asa stiam dar nu stiu sigur! Posibil inainte de a le pune sa il uzi cu acel lichid!