| RazvanNestian a întrebat:

Lentilele de contact depind de dioptrii? Cam cat de multa miopie trebuie sa am ca sa nu pot purta? Costa mult aceste lentile de contact?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Lentilele de contact sunt foarte scumpe si da, sunt pentru anumite dioptrii, vin pe masuri.
Lentilele au un numar limitat de zile de purtat, dupa care trebuiesc schimbate.
De aceea spun ca sunt foarte scumpe, si trebuiesc schimbate des.
Cel mai simplu si foarte elegant, sunt niste ochelari la moda, care iti ajuta ochii dar iti si imbogateste fata, dandu-ti o nota de intelectual.

| CuriousStuff a răspuns:

Sunt lentile cu dioptrii care normal ca depind de ele... Si lentile doar estetice, fara dioptrii.
La cele cu dioptrii poti sa-ti faci lentile si cu 0.5, nu trebuie sa ai neaparat nu stiu cate dioptrii, problema e ca sunt destul de scumpe si nu prea isi merita banii, ochelarii sunt mult mai ok.

| IseeVoices a răspuns:

Nu recomand lentilele de contact pentru:
1. Nu vei auzi un medic care sa recomande asa ceva
2. Te jeneaza
3. Pretul

Totusi daca ai un eveniment special poti purta.