| SuntFata a întrebat:

Heyy...cam jenant dar...am facut operatie de apendicita si am venit acasa dupa cateva zile maine[luni]imi scoate ata cu care ma cusut si km am ajuns acasa am mancat numa prostii[tot ce am gasit prin frigider]acum's constipata si imi e frica sa nu mi se rupa operatia daca iau ceva anti-constipatie sa nu mi se rupa matul ala operat[precizez cas operata de 6 zile si pentru ca's tanara ma refac repede da mai sti] am dc sa'mi fac griji sau nu? repede urgennnt

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

De cat timp esti constipata? E o diferenta uriasa intre a fi constipata de o zi, sau de la operatie.

| OanaG a răspuns:

Mai fata, dar tu nu stii ca trebuie sa tii cateva saptamani regim? Normal ca odata ce esti constipata ti se poate dezlipi operatia, ti se incordeaza muschii. Si eu sunt operata de 7 luni [apendicita], dar cand am ajuns acasa n-am golit frigideru.Trebuie sa ai grija de tine, sa n-ajungi iar pe masa de operatie.

| devine a răspuns:

Orice ar fi NU lua nimic laxativ ca mai rau faci; laxativele provoaca spasme ale peretilor intestinali. bea multa apa si nu mai manca tampenii! crezi ca medici isi bat gura de poamana cand iti zic sa tii regim?

| devine a răspuns:

Si stai linistit/a ca ata pe care ti-o scoate e cea cu care ti-a cusut pielea, nu e cea cu care ti-a cusut intestinul; aia ramane pe loc

| cryna a răspuns:

Si eu am fost operata de apendicita dar dupa aia am tinut regim happy cel mai bine ar fi sa vb cu parintii tai.ei iti vor da cel mai bun sfat.sau daca nu vb cu doctorul care te-a operat ...in orice caz nu lua pastile de capul tau pentru ca nu poti sti ce se va intampla

| SuntFata explică:

Am vb k parintii si in nici un caz nu iau pastile mama zice sa iau o bautura preparata in casa anti constipatie [stie ea ce zice] da mi-e frica

| EllaLoveMiley a răspuns:

Nu stiu ce sa zic ai grija maree