| IAMKENNETH a întrebat:

Hi guys happy
Sunt in clasa a 9-a si maine primesc vaccin la scoala. stie cineva ce vaccin e?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Da,este vaccinul DT, se face pentru a prelungi imunitatea fata de tetanos si difterie dobandita prin imunizarile anterioare, din perioada copilariei. Este un vaccin obligatoriu, toti elevii sunt revaccinati cu doua doze de DT in timpul scolarizarii in cl a1 a si a 9 a.

| anka a răspuns:

La varsta aceasta se face vaccin diftero-tetanic sau poate vei primi vaccin antigripal.

| iosif8 a răspuns:

Pai iti face un vaccin in forma de floricica si am inteles ca doare.

| Douapuncteicsss a răspuns:

E un vaccin cu B. adica unul cu vitamine. daca nu l-ai facut in a 8-a il faci acum. o sa te doara mana vreo 3-4 zile big grin