| Amestok a întrebat:

Hi.
Incep cu inceputul. Acum un an mi-am inceput viata sexuala si de atunci imunitatea mea a scazut radical :c
Anul acesta, undeva prin ianuarie-februarie, fiind si timp friguros am stat bolnava 2 luni.
Imi trecea raceala odata, apoi iar ma lua. De 4-5 ori timp de 2-3 luni. Dupa toate astea menstruatia a inceput sa imi intarzie intre 7-10 zile, apoi in martie si aprilie mi-a venit menstruatia pe 28, mai; pe 27 si iunie 22(asa imi amintesc, prietenul spune ca in iulie a fost pe 22)
In iulie nu mai stiu sigur pe cat, stiu doar ca trecuse de 22 si imi intarziase, dar se terminasera deja zilele de menstruatie pana in 1 august pentru ca plecam la mare pe 2(menstruatia curgea cate putin si m-a tinut o saptama sau mai mult, ca in alte dati)
Trecuse o saptama sau 2 de la menstruatie si am facut cateva secunde sex neprotejat, nimic nu s-a intamplat. In rest, protejat
Sunt pe 3 septembrie si tot nu mi-a venit menstruatia, mi-a intarziat o gramada si mai am uneori dureri ca la menstruatie
Stari de ameteala, oboseala, somnolenta, dureri de sani sau spate nu am ( dureri de spate daca am sunt pentru. ca stateam pe scaun toata ziua si nu in pozitie comoda)
Am citit ca-s mai multi factori care fac sa iti intarzie:
1.Stresul - am fost foare stresata in ultima vreme pentru ca am facut cost suplimentar de 6 euro si ceva la abonament si stiam ca mama face urat cand aude si am stat cateva zile speriata, gandindu-ma cum sa ii fac pe aia 30 lei
2. Alimentatia - a mea, proasta..Nu am mancat decat prajeli in ultimele saptamani, nu am mai avut pofta de mancare din februarie, fapt pentru care am slabit in ultimul hal din cauza imunitatii scazute
3.Dereglare hormonala (Aici nu stiu ce sa zic, dar cred ca si asta e o problema d-a mea, nu stiu daca ar fi din cauza imunitatii scazute)
Deci, care ar putea fi cauza? Sarcina sau factorii de mai sus?
Vreau raspunsuri de la cineva care a patit intarziere mare de menstruatie. O sa ma duc la medic daca pana pe 5 septembrie nu imi vine menstruatia.
Please don't h8

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Pentru a exclude o posibila sarcina fa-ti un test si apoi vei vedea ce se intampla.
Poate fi de la stres/raceala/infectie..si de ce nu o sarcina.
Fa un test si apoi mai vorbim
O zi bunahappy

| Amestok explică (pentru caramela):

Mi-a venit acum. Mă luase durerea de burtă rău, dar a venit. Se pare că de la stres şi alimentaţie.
Mulţumesc de răspuns!

1 răspuns: