| Adyy5 a întrebat:

Hi TPU!
De fiecare data cand mănânc miere, semințe sau halva am niste dureri intense de stomac.
Nu mai mancasem de mult miere si azi am luat o linguriță si careva minute mai tarziu pret de 2 ore am stat in pat, neputând sa ma misc din cauza durerii.
Mi se intampla de vreo 2-3 ani,inainte nu aveam astfel de probleme.
Nu am alte simptome, doar acea durere intensă.
Ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Medicul iti poate da cel mai avizat raspuns! ( la mierea de Rapita ai acelesi dureri? )

| ALGator a răspuns:

O durere intensa in partea dreapta, pe o zona in forma alungita poate fi apendicita si trebuie mers imediat la medic.
Nu are legatura cu miere sau seminte dar acestea pot eventual sa stimuleze durerea.
Riscul sa fie apendicita impune sa mergi cit mai repede la doctor daca se poate imediat.

| Adyy5 explică (pentru ALGator):

Dar mi se intampla cand mănânc doar din aceste alimente si dupa cateva ore durerile dispar.
Dupa cum am spus, nu se intampla de cativa ani.
Ma doare toata zona a abdominala, nu doar o parte.

| ALGator a răspuns (pentru Adyy5):

Oricum e de mers la doctor! Exista reactii alergice ale intestinului la unele alimente. Poate ca e asa ceva si la tine.

Testeaza aceste alimente separat, la un interval de timp intre ele, si vezi daca fiecare din ele separat da reactia asta.

| Stefan3D a răspuns:

Du-te la medic, nu intreba pe internet. Cu semintele ar putea fi apendicele, dar, daca zici ca e de vreo 2-3 ani... happy

Consulta medicul.