| Arsenic a întrebat:

Hristos a inviat! si Paste fericit! am si eu o intrebare deoarece sunt un pic speriata. Mi-a aparut deasupra buzei ca o bubita de herpes. Cum pot stii daca este herpes sau doar un cos? Iar daca e herpes cum pot scapa de el? Deoarece nu am mai avut niciodata herpes, nu m-am nascut cu herpes si nu am pe nimeni din famile cu herpes si nici nu stiu de unde l-am luat va rog sa ma ajutati... Sarbatori fericite!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Aplică pe el tinctură de propolis și în maxim 7 zile te-ai vindecat complet.
Herpesul se prezintă ca o bășicuță plină de lichid transparent cu durere vie locală, coșul are și el o durere locală dar se formează un cap alb care va sparge la un moment dat.
Hristos a înviat!
Pa, pa.

6 răspunsuri:
| onlyketoops a răspuns:

Doamne...herpesul nu se mosteneste si apare de obicei primavara din diverse motive insa cred ca este vorba despre herpes daca seamana cu niste mici basici si te cam ustura. Poate fi si de la mancare, insa nu-ti face griji ca e ceva normal si nu te mai speria, in 5-6 zile iti trece.

| whiterose26 a răspuns:

Buna.Daca e herpes, se poate trata prin pastile si unguent Aciclovir, dar cel mai bine ar fi sa te consulte un medic dermatolog.

| Andy7 a răspuns:

e normal sa ai herpes... herpesul este mai mare decat un cos si se extinde. ca sa scapi de el trebuie sa il tamponezi cu ceai de musetel, dar sunt si creme pentru herpes

| dana_3556 a răspuns:

Dispare după 10 zile, ceva de genu, fără să lase nicio urmă pe piele. Alifia de gălbenele grăbeşte vindecarea sau pur si simplu o crema ptr.bubite.sarbatori fericite!

| dragoselu94 a răspuns:

Nu-i nici o treaba.Va trece.Herpesul e mai diferit decat cosul pentru ca rezista mai mult