| nely a întrebat:

Ii pot pune copilasului meu de 4 luni jumatate putin biscuite in lapte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nicky a răspuns:

Depinde de greutatea lui, daca este peste greutatea normala pentru varsta lui atunci nu, daca nu este atunci poti sa ii dai dar mai bine cu fructe. Eu i-am dat fiului meu de la 3 luni piure de fructe cu branzica de vaci si biscuite. De la 4 luni deja i-am introdus piureul de zarzavaturi cu putin piept de pui si asta la recomandarea medicului pediatru. Sa cresteti mari.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e sanatos sa-i dai atat de repede fainoase. Mai bine diversifica-l cu suc de fructe si supica de legume, incet-incet. Fainos de-abia pe la un an ar fi cazul sa-i dai, altfel risti sa se ingrase si sa fie rahitic.

| kh1ss a răspuns:

Da

| CrucifiedCountess a răspuns:

Merge si biscuit. dar cel mai bine, pentru prima lui masa in afara de laptye ar fi bine sa-i iei cereale Milupa cu mar si morcov.Sunt de la 4luni. e cam 17ron o cutie.Bebele meu a mancat prima oara 120 si apoi mai tipa ca mai vroia.si i-am mai facut.acum.tu stii ce-i mai bine pentru puiul tau! nu te lua insa dupa sfaturi babesti cu gris cu lapte! aia dupa 1an! si nici lapte de vaca ca-i mananca tot fierul! Bafta

| stelinela a răspuns:

Si copilasul meu a implinit 4 luni, si am incercat pe linga pireu de fructe sa ii dau si putin biscuit, asa putin cu lingurita ca sa guste, dar cred ca conteaza de care biscuiti, sunt special pentru copii. in privinta la laptele de vaca sunt de acord cu Crucified-Countess. tu poti incerca sa ii dai doar putin sa guste pentru incaput sa vezi cum reactioneaza, ca nici sa incepi sa-i adaugi ceva abia pe la 6 luni nu-i chiar atit de bine. apreciez mult si raspunsul celorlalti de mai sus, cred ca poti tine cont de ceea ce au spus. succese.

| bobocandrei a răspuns:

Teoretic nu, contin gluten care de obicei nu este tolerat de bebelusi...foloseste cereale preparate special pentru copii; gasesti in farmacii, iar pe cutii gasesti trecuta varsta de la care sunt recomandate. P. S. Am si eu bebe, deci foloseste-te de sfatul meuhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Exista o anumita ordine de introducere a alimentelor solide. Se recomanda in general, sa se inceapa cu vegetale, fainoase, apoi sa se introduca fructele, carnea de vaca, branza, galbenusul de ou, iaurtul cu biscuiti, ficatul de pasare etc."
Sursa:http://www.utilecopii.ro/......ni-133.asp
Link util:
http://www.suntmamica.ro/Alimentatia-copilului-intre-0-si-12-luni.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa eviti faina si zahatul, copilul are nevoie de vitamine.mai bine ii dai piure de fructe sau de dovlecel cu morcov. daca ii dai san, secretia de lapte o sa scada-pentru ca nu mai ai stimuli.mai lasa-l macar o luna de zile, chiar daca ii dai san sau biberon mai des. evita fructele cu "puf" si capsuna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da poti

| ValiTCM a răspuns:

Uite un articol despre diversificare foarte bun aici. Este o experienta impartasita cu bune si rele:
http://www.jurnaluluneimame.ro/......ea-4-luni/

| mara_8067 a răspuns:

Nepotica mea are 4 luni si 3 saptamani si vreau sa-ti spun ca de la 3 luni si 3 saptamani i-a dat mar cu biscuite, acum i-a introdus si banana, ii face o combinatie, fetita e ok.