| AvakinAndrei a întrebat:

Îmi este foarte somn în timpul zilei și nu înțeleg de ce..ideea este ca eu mă culc la 22 și mă trezesc la 7, chiar nu știu ce să mai fac. când mi am făcut analizele acum 3 luni aveam deficit de fier și calciu exagerat în corp..am luat tratament 3 luni cu fier

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu vreau sa te sperii in niciun caz si este doar o banuiala mai mult sau mai putin fondata!
la ficat analizele ti-au iesit bine? transaminazele cat si alte analize indicate de medic
cele pe care le-ai facut tu acum 3 luni nu sunt suficiente in a indica de unde provine somnul acesta in cursul zilei!
somnul poate sa fie din mai multe motive
intr-adevar tu dormi adecvat dar asta nu este totul sa stii
medicul de familie este cel care te poate lamuri cel mai bine

| AvakinAndrei explică (pentru Simpatic):

La ficat a uitat să îmi facă analize

| Simpatic a răspuns (pentru AvakinAndrei):

Este bine sa le faci data viitoare alaturi de alte analize uzuale
poti obtine aceasta lista cu ce analize sa faci prin medicul tau de familie, daca esti elev/student sau angajat, le poti face gratuit la orice clinica privata care are contract cu casa de asigurari de sanatate
este bine sa-i spui medicului de familie chestia cu somnolenta, sa vedem de ce anume leaga el aceasta aparenta problema!?

| AvakinAndrei explică (pentru Simpatic):

Am 15 ani

| Simpatic a răspuns (pentru AvakinAndrei):

Sa fii sanatos, sa ne auzim si peste multi ani aici, cand vom fi batrani cu totii! happy

| AvakinAndrei explică (pentru Simpatic):

Doamne ajută!

| Simpatic a răspuns (pentru AvakinAndrei):

Dawinking

| dullcat a răspuns:

Buna.Somnolenta poate indica multe afectiuni de sanatate.Se pare ca nu ti-ar strica o vizita la medic, din nou.

| Lupică27 a răspuns:

Probabil ai lipsa de vit d3, mie imi era somn mereu ziua,

| Dragobeta a răspuns:

Mananca alimente care contin fier: ficat, spanac, urzici, etc.

| CLaludiu1234 a răspuns:

Pai si calciu nu ai luat sau nu iei? Ai zis ca ai deficit și de calciu.Nu te mira ca ti-e somn, de vreme ce ai deficit de calciu și de fier și normal ca ti-e somn pe timpul zilei, fiindca daca ai deficit de vitamine si minerale îți provoacă somnolenta chiar dacă ești odihnit.Si dacă te odihnești suficient noaptea, somnul nu îți rezolva deficitul de calciu și fier.Ca surse foarte bune de calciu sunt iaurturile, laptele, branza, etc...

| AvakinAndrei explică (pentru CLaludiu1234):

Am menționat ca am un exces de calciu în corp.

| CLaludiu1234 a răspuns (pentru AvakinAndrei):

Da te rog sa ma scuzi nu am citit atent întrebarea, sper sa nu ma iei în nune de rau, doar nu am fost atent