| MrWolfey a întrebat:

Îmi poate explica și mie ce înseamnă "aritmie sinusală (int. RR modificată peste 20 %)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bookofknowledge a răspuns:

Intervalul QRS, reprezinta depolarizarea ventricolului(are legatura cu ionii, si potential de actiune, schimburile de ioni ce produc o sarcina, depolarizarea si repolariare, dar cea importanta e depolarizarea deoarece: atunci se contracta), distanta dintre 2 contractii ale ventricolului, sunt distanta dintre unde R, acele spike uri mari de pe ekg, se refera la distanta dintre ele: 1 patrat mic inseamna 0.04 sec sau 40 de milisecunde, la 5 patrate, a cate :40 de milisecunde ar fi 300 de contractii pe min, la 10 ar fi 150, la 15 ar fi: 100, apoi 75, 60 etc. (pe fiecare patrat mare care contine fiecare cate 5 mici e o regula de calc rapid, exista si o formula, dar nu mi se pare ca e asa de importanta).
E cumva o aritmie sinusala respiratorie sau? aceea e ceva fiziologica, deoarece ritmul cardiac este controlat de frecventa pulmonara, in somn, nu numai respiratiile scad in frecventa(frecventa inseamna cat de mult pe un interval de timp, si aici vorbim despre respiratii), dar scade si numarul de batai, si invers. Daca nu mai vorbim despre cea respiratorie:
tahicardie sinusala:tahicardie inseamna cresterea frecventei cardiace(mai multe batai pe minut)
bradicardie sinusala: inima are o frecventa cardiaca mica: bate rar.

Pe scurt, intervalul RR, iti spune care e frecventa cardiaca, inima ta nu are acelasi ritm cu al altor oameni, nu stiu daca bate mai repede sau mai incet,

1 răspuns:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Medicul de familie stie, mergi la el cu analizele sa le vada