| catalin09023 a întrebat:

Buna ziua,

O intrebare, daca se poate.
Azi mi-am facut un EKG, diagnostic: Aritmie sinusala. Intrebarea mea este: Oare este grava problema aparuta?

Mentionez ca am varsta de 20 de ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa lasi toata interpretarea diagnosticului alaturi de indicatii si contextul clinic in care ai ajuns la medic, adica ce te-a determinat sa-ti faci un ekg.
Aritmia sinusala la un pacient tanar poate fi "tolerata" sub o anumita rezerva si in anumite cazuri (sportivi, antrenamente intense, stil de viata suprasolicitant, abuz de psihoactive, etc), la fel de usor cum poate fi o indicatie pentru o tulburare cardiaca cu substrat organic sau metabolic... etc.

| DataSoft a răspuns:

Sincer nu cred că stau medici pe aici ca să îți răspundă la întrebare.
Sfatul meu mergi medic. Și nu mai cauta răspunsuri pe net la probleme de sănătate.