| adreiaandreiuta22 a întrebat:

Imi puteti spune mai multe despre detartraj? Multumesc!
Funa!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cojolino a răspuns:

Salut.

Iti pot spune cateva dar iti recomand mai multe de la un stomatolog big grin.

Eu am facut de 2 ori detartraj intr-un an si jumatate.
Este un pic dureros dar nici pe departe insuportabil. Dupa ce pleci de la stomatolog dintii sunt foarte curati. Acest detartraj se refera la curatirea gingiilor in caz ca ai depuneri de tartru la baza dintilor si gingiile se inflameaza usor. Este bine sa faci dupa parerea mea dar mai intai vorbeste cu stomatologul ca poti deveni sensibil, sau nu este cazul sa-ti faci detartraj.

Succes

3 răspunsuri:
| SimonaCristina a răspuns:

Este curatarea gingiilor in cazul depunerii de tatru la baza dintilor. E un procedeu nedureros si foarte eficient...

| Radu_Madalina_1974_c2OU a răspuns:

Detartrajul este o manevra stomatologica recomandata a se efectua o data la 6 luni.

Despre tartru si placa bacteriana gasesti detalii aici: http://www.dentistfaradurere.ro/igiena_orala_-_tartrul_dentar.html

Pentru nelamuriri iti stau la dispozitie.
Dr. Madalina Radu