| alexRE a întrebat:

Imi puteti sugera si mie niste alimente ce stimuleaza memoria si concentratrea(trebuie sa dau bacu si am nevoie)? ALIMENTE nu memoplus.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Pestele e foarte bun pentru memorie (contine fosfor), morcovii ajuta la capacitatea creierului de a se concentra (beta karoten). vitaminele si mineralele in general ajuta la capacitatea de memorare ajuta functiile corpului). cafeaua ajuta la concentrare, dar prefer ciocolata/glucoza. 2 cubulete de ciocolata la 30 de minute pot face minuni. si bineinteles somnul sa fie cat mai linistitor ca ziua urmatoare sa te trezesti revergorat. se spune ca intre 10-12 (22.00-00.00) si 5-7 dimineata ai cel mai dulce somn si e bine sa prinzi un set din astea 2 de ore.

6 răspunsuri:
| seena8616 a răspuns:

Samburi de migdale, cafea (nu in cantitati mari), legume multe si tinctura de anghinare

| hippiemuslim a răspuns:

Nu exista astfel de alimente. Ideea este sa fii pregatit, relaxat si bine hranit. Te sfatuiesc sa nu dai bani pe pastile ce spun ca iti sporesc memoria, nu o fac. Ai putea sa mergi la medic sa faci niste analize si sa vezi daca e nevoie iei vitamine/complex de vitamine, in caz ca te simti obosit.
Bafta la invatat!

| marcela290 a răspuns:

Bananele si merele

Răspuns utilizator avertizat
| Nelly98 a răspuns:

Am vazut un documentar si spunea ca pestele este cel mai bun pentru. memorie

| ciupilan_8697 a răspuns:

Singurul aliment pe care ti-l sugerez este CONCENTRAREA si lasa e motiile deoparte si succes pentru bac.