| anonim_4396 a întrebat:

Imi rod unghiile si nu stiu cum sa scap de obiceiul asta prost... Inafara de faptul ca e inestetic, ma si dor ranile pe care mi le tot fac... Aveti vreo solutie magica sa scap de obiceiul asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

15% dintre adulti si 45% dintre adolescenti obisnuiesc sa-si roada unghiile. Cauzele care ii fac pe oameni sa isi roada unghiile sunt, de cele mai multe ori, de ordin psihic si apar ca urmare a emotiilor foarte puternice sau a stresului constant.
O vizita la psiholog... psihoterapia ajuta!
Sunt necesare vointa si motivatia de a renunta!

35 răspunsuri:
| marius007 a răspuns:

Pai contacteaza un doctor iar dupa aia iti pui un pic de usturoi te ungi cu el pe la degete iar cand ai tendinta va fi groaznic pentru tine

| nedan1999 a răspuns:

Am avut si eu aceeasi problema. timp de 5 ani mi le-am ros si deja, desi nu vroiam le rodeam involuntar(nu-mi dadeam seama).iti recomand o solutie amara sau cu gust neplacut care sa ti-o pui pe unghii.atunci,iti vei da seama si te vei opri,dar nu pentru o saptamana, ci pentru mai mult timp, cam 2-3 luni.

| lore33 a răspuns:

Exista un remediu la farmaciile sensiblu...se numeste mavala stop...cu siguranta te ajuta.

| mady82 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema cu rosul unghjiilor, si e atat de urata cand realizez ca sunt cu degetul in gura, nu am gasit nici o solutie pana acum, am tot intrebat pe toata lumea unde ma pot adresa cu problema mea si toata lumea da din umeri

| coronita a răspuns:

Eu mi le dadeam cu oja puternic colorata si eram mai constienta de ticul meu pentru ca unghiile imi atrageau atentia...

| Moraru_Andreea_1993 a răspuns:

Nu stiu daca va merge dar cred ca o sa ti se para amuzant, Da-ti unghiile cu parfum, ala are un gust oribil, poate te v-a ajuta. Succes