| MagicAce a întrebat:

Imi simt fata foarte sensibila si dureroasa. Cateva zile simteam durere sub ochi si mi-a si aparut o roseata sub unul dintre ochi ca si cum m-as fi lovit acolo desi nu tin minte sa ma fi lovit. In dimineata asta imi simt nasul foarte sensibil... daca apas putin pe el ma doare. A mai trecut cineva prin asta si ce ati facut sa va treaca?

Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| alexandraalis a răspuns:

Cred ca ai o nervralgie faciala, trebuie sa iei paracetamol 2 tablete pe zi, cateva zile (dar sa nu fi alergica la paracetamol), daca nu cedeaza incerca un medicament mai puternic de exemplu nurofen, aulin (atentie - sa nu fii alergica-intreaba mama daca esti alergica la unul din aceste medicamente si nu lua medicamentul la care esti alergica).
De obicei apare de la curenti de aer rece (vorba batraneasca - te-a tras curentul)
Da, eu m-am confruntat cu aceasta problema, aveam dureri foarte mari in zona fetei, tample, dureri care cedau greu la calmante, pana la urma au cedat cu un medicament se numeste carbamazepina dar nu ti-l recomand, numai daca nevralgia nu cedeaza la medicamentele care ti le-am scris, acest medicament se da doar cu reteta la indicatia medicului.
In legatura cu roseata de sub ochii, nu iti face probleme este un hematom mic care se retrage in timp, poate te-ai frecat la ochii, am avut si eu asa ceva, cred ca m-am demachiat cu miscari energice, zona din jurul ochiilor este sensibila.
SANATATE. funda