| anonim_4396 a întrebat:

Imi ziceti va rog ce este astmul si care sunt urmarile, de asemenea si la ce afecteaza? Nu ca am eu astm, dar un coleg la scoala care ma calca pe nervi si pana acum nu ma interesa, dar azi a inceput sa faca crize in curtea scolii, tipa, urla si ne lovea! A mai facut o data asta, iar a doua zi n-a mai venit la scoala, iar diriga ne zicea ca atunci cand se enerveaza nu mai poate respira!

As vrea o explicatie cat mai scurta si nu un site de pe net, de asemenea daca ati putea sa imi spuneti si cum sa ma comport cu acest coleg voi fi recunoscatoare!

D-au fundita!

As dori ca mai multi adulti sa raspunda la asta!

Multumesc si numai bine!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Geo14 a răspuns:

Buna.Astmul reprezinta practic o criza de sufocare datorata unei alergii produsa de unele substante din aer.

Sanatate.Geo