| Reek54 a întrebat:

In cat timp lichidele se transforma in urina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Roby1992 a răspuns:

Pentru 60 ml de urina iti trebuie cam in jur de o oră...

La om și la animalele vertebrate în general urina este un ultrafiltrat al plasmei sanguine care are loc la nivel renal. Sângele traversează corpusculii renali (Corpuscula renalia). Substanțele hidrosolubile cu o mărime moleculară sub 4, 4 nanometri, printre care sunt ionii și microproteinele, vor traversa filtrul de la nivelul corpusculior renali, ajunși tubulii renali (tubulus) ai nefronului acest filtrat fiind numit „urină primară" ea conține unele substanțe importante pentru organism ca glucoză, aminoacizi și electroliți (substanțe minerale). Un om adult produce pe zi între 180 - 200 litri[necesită citare] de urină primară. Această cantitate de urină primară va fi refiltrată la nivelul tubulilor renali proximali și distali (Tubuli, Henle) care formează bucle, aici vor fi recuperate substanțele necesare organismului și apa într-un procent de 99 %. Cantitatea de urină secundară rezultată va fi de cca. 1 - 1, 5 litri. (60 ml/oră). Ajunsă în bazinul renal urina va fi traversa ureterele ajungând prin cele două uretere în vezica urinară unde va fi stocată. Din uzica urinară va fi eliminată în exterior prin uretră care se termină în organele sexuale externe. Procesul de secreție urinară este numită diureză, care are loc prin dializă renală. Diureza este influențată de volemie (volumul sanguin) de presiunea sândelui ca și de acțiunea unor hormoni sau a unor substanțe diuretice ca și cofeina sau etanolul care intesifică diureza.

3 răspunsuri:
| BudăSpiritOfVengence a răspuns:

In jur de 1-2 ore

| Phantasmagoria a răspuns:

Apa nu sufera niciun fel de transformare, e absorbita dinrect in sange, unde participa la diferite procese fizice si chimice.Doar toxinele care rezulta din apa se duc spre urina, iar asta se intampla intr'un timp scurt: maxim doua ore.

| BlackMetalIsMyLife a răspuns:

IN doi timpi si trei miscari big grin