| tracky a întrebat:

In cate zile se dizolva firele cu care se face sutura interioara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

@tracky: Daca vrei sa afli exact ce durata au firele folosite in cazul tau, singura ta sansa e sa mergi la doctorul care te-a operat si sa iti spuna el. Depinde mult de: pentru ce ai fost operat, ce a fost suturat cu acel fir, experienta doctorului, dotarea spitalului, scoala din care face parte doctorul (traditional sunt 3 scoli mari, netraditional fiecare profesor are modul lui de predare). O perioada minima ar fi 4-5 saptamani.

4 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Exista foarte multe tipuri de fire din diverse materiale. Sunt fire care se resorb si care nu se resorb. Conteaza foarte mult de dotarea spitalului si de operatia care ti se face (locatia suturii). Oricum durata poate sa fie de la cateva saptamani pana la cateva luni. Iar daca sunt fire care nu se resorb (folosite destul de rar) o sa le ai toata viata.
@Laur: nu mai imi aduc minte acum din ce material erau, dar am vazut si fire cu durata de resorbtie de 6 luni.

Laur
| Laur a răspuns:

Sunt mai multe tipuri de fire resorbabile, iar durata poate fi oriunde intre 7-10 zile (la suturile stomatologice) si cateva saptamani bune (pana la 8).

kratos
| kratos a răspuns:

Eu am fost operat de peritonita si a durat aproximativ o luna daca nu zic vreo prostie pe aici! Eu nu ma pricep la medicina dar din ce am vazut eu cam atat a durat la mine.

| tracky explică:

La gamba am fost cusut.