| SimonaGP a întrebat:

În ce stadiu ești dacă ai cancer de col uterin (de mai bine de 10 ani) cu numeroase fibroane și ți-a fost recomandat o operație de urgență?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fibroamele uterine sunt niste tumori benigne, nu sunt cancer. Ele pot determina cel mult sangerare, nu se intampla nimic (daca nu mori de soc hemoragic).
Nimeni nu a supravietuit 10 ani cu cancer de col uterin netratat. Din momentul in care o femeie are cancer de col uterin incipient, daca nu face tratament, supravietuirea este de maxim 3-4 ani (in formele cele mai putin agresive). Asa ca diagnosticul din urma cu 10 ani fie a fost gresit formulat (pacienta nu avea cancer si medicul s-a inselat), fie gresit inteles (adesea pacientele confunda notiunea de cancer cu leziuni precanceroase, cu tumori benigne sau chiar cu infectii)