| beniamin1991 a întrebat:

In legatura cu nevii nevocelulari,acele peter maronii de pe piele,tot ca un fel de alunite.
Am o problema,imi apar din ce in ce mai multe, am pe piept,spate,umeri,maine,antebrat,nu sunt foarte mari,se observa greu de la departare insa cele de pe piept si spate sunt destul de vizibile.
Acum,ce vreau sa stiu,exista vreo metoda de prevenire a acestora?
Cu tratatul stiu cum sta,doar acel tratament cu laser care e destul de costisitor,din cate am inteles altceva nu exista.
Ideea e ca sunt deranjat de faptul ca imi tot apar,in fiecare zi observ cate unul nou,devine frustrant.
Iarna,toamna,primavara,nu imi apare, doar acum pe anotimpul asta de vara am probleme si am impresia ca in fiecare an imi apare tot cate unul.
Am inteles ca acestia apar cel mai des in primii 20 de ani de viata,eu fac 21, teoretic ar trebui sa nu imi apara atat de multi intr-un timp atat de scurt.
Cunoasteti vreo metoda de prevenire si/sau tratare? Alta decat : "Nu mai sta expus la soare, stai cu tricoul pe tine", "Da-te cu crema cu factor de protectie 50+", "Se poate sa fie de la ficat".
Si ca fapt divers,da,e posibil sa fie de la ficat,am suferit de hepatita b,acum sunt in regula dar nu are rost sa vorbim de cauza, nu cred.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Georgi86 a răspuns:

Dupa un timp, adica mie mi-au reaparut dupa 10 ani, prima oara imediat dupa ce am dat Capacitatea si se intinsesera destul de mult, dar au disparut dupa un an fara sa le tratez cu nimic si inca o data anul trecut(in urma unor neplaceri in legatura cu serviciul), dar stiind ca o sa se intinda, am gasit remediul cu Nizoral si au disparut imediat...Ca sa nu te induc in eroare sa cauti imagini cu Pitiriazis versicolor si daca arata la fel, incearca cu Nizoral, nu are contraindicatii si nu iti decoloreaza pielea

2 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Ba are rost sa vorbesti de cauza, nimic nu se intampla fara o cauza si, in general, orice chestie de la exterior are o cauza la interior. poate fi o problema si de imunitate si atunci neaparat trebuie sa faci ceva. mergi la un medic si fa-ti niste analize in primul rand si vezi si ce metode de tratare la exterior exista. nu poti sa te apuci sa dai nimic cu ele pina nu stii car este cauza si originea lor. oricum chestiile cu laser se fac in general mai toamna-iarna, cand nu e soare si umbli mai imbracat, deci pina la iarna ai timp sa-ti aduni ceva fonduri pentru laser, daca e cazul. sanatate multa, ai grija de tine!

| Georgi86 a răspuns:

Eu mai patesc sa imi apara o data la cativa ani pete de genul, maronii si cu usoara crusta si se intind, nu e de la ficat, apar pe baza de stres...eu le-am tratat cu Nizoral crema(15 g) si in 2 saptamani nu mai aveam nimic...o sa mai reapara dupa un timp, dar stii ce ai de facut happy Sper ca ti-am fost de ajutor happy