| mgr a întrebat:

In medicina ce reprezinta nivelele de studiu "PL","S","M","G","SSD"?
De ce unii medici primari au salariu mai mare decat alti care sunt la aceeasi sectie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

PL - asistent medical sau medic principal (pentru medicii care au intrat in activitatea inainte de a exista rezidentiat), S - specialist (primul grad, dupa terminarea rezidentiatului si promovarea examenului de specialitate), P - primar (dupa minim 5 ani de medic specialist si promovarea examenului de primariat). Restul nu le stiu.
Este normal ca medicii a aiba salarii diferentiate, in functie de gradul de performanta (exista un interval de salarizare), de tipul sectiei pe care lucreaza (un medic intr-o clinica universitara sau intr-un spital de urgenta e mai bine platit ca unul dintr-o sectie cu acelasi profil, dar fara caracter clinic sau de urgenta), de vechime (sporul de vechime s-a introdus in baza de salarizare), de doctorat, de functie de conducere.

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

* Presupun ca sunt niste codificari folosite in programele de salarizare ale bugetarilor --- de ex. un medic primar nu poate fii incadrat in aceiasi clasa / grad/treapta de salarizare ca un simplu medic; sau un asist medical cu scoala postliceala nu poate fi in aceiasi clasa/grad cu un asistent cu studii superioare
* probabil ca aia "unii" mai au si ceva in plus fata de altii ( spre exemplu, un doctorat)

| vladflorin a răspuns:

Salut e cam tarziu sa raspund dar o fac corect tongue
pl- studiile fiind postliceal(asistent)
s- studii superioare de 4 ani
ssd- studii superioare de scurta durata (adica 3 ani ) pana aici depind de asistenti
mg- medic generalist