| Teo_3431 a întrebat:

In uitima vreme fac treaba mare foarte rar si ma doare in fund

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă sunt mai puțin de 3 scaune pe săptămână vorbim de constipație.
Crește consumul de fibre, fructe cât mai multe consumate proaspete, exerciții fizice.
Interzis practicarea sexului anal.
Dacă nu apar îmbunătățiri trebuie să mergi la un consult medical, tușeu rectal, colonoscopie, etc.
Nu este nimic de râs, aceste constipări indică viitori diverticuli (diverticulită), ceea ce nu este bine.
Sănătate multă.
Pa, pa.

| Zenithf a răspuns:

Constipatia si diareea prelungite duc la probleme ca fisurile anale si hemoroizii. Ai grija ce mananci ca sa nu ajungi acolo.

| danaalexa a răspuns:

Si ce propui? manca lapte macaroane si fa combinatii cat mai ciudate adica ceai dupa lapte si apoi lebenita.rolling on the floorte doare in fund.si pe mine in cot.

| T30D0RA a răspuns:

Te doare in fund? rolling on the floor)

| hhhdd a răspuns:

E bine ca te doare in fund de asta.Nu trebuie sa iti pese ca faci treaba mare foarte rar.
Acum serios vorbind, asta se numeste constipatie, mai exact esti constipat, mananca mai multe legume si fructe si ciorbe. Cel mai bun leac este ca seara inainte sa te culci sa bei o sticla de Nestea si in acelasi timp doua banane.Ar fi perfect daca ai mai bea si putin lapte cu mar.Sa vezi ce surpriza placuta o sa ai dimineata.happy

| Morenita a răspuns:

Daca nu este vorba de o constipatie s-ar putea sa ai hemoroizi ceea ce te va trimite de urgenta la medic.Nu vreau sa de alarmez, dar exista si aceasta posibilitate.

http://www.colonhelp.ro/......roizi.html

| AlexaMoltez a răspuns:

Baga niste unt si pateu in fund
si vezi ca iti trece imediat =)