| kiddoX a întrebat:

Ieri seara a inceput sa mi se umfle gingia la maseaua din partea dreapta de sus, am ignorat cateva ore pana cand a inceput durerea.Toata noaptea nu am dormit si m-am tot fatait prin casa, dimineata cand m-am dus in oglinda toata partea dreapta a fetei imi era exagerat de umflata. Am fost la stomatolog, mi-a dat drumu' la canale ca sa iasa puroiu' sau cam asa ceva si mi-a prescris un antibiotic, Ospexin 500 mg din 6 in 6 ore + calmante (am voie sa iau 6 pe zi). Deja a trecut ziua si noroc ca durerea nu mai este atat de mare, fata nu mi s-a desumflat deloc. Am folosit gheata, apa rece, spirt si degeaba. Daca a mai trecut cineva prin asa ceva sau are cineva niste sfaturi utile, rog sa posteze. multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alonet a răspuns:

Tine cont ca ai facut puroiu la masea... pasul unu iei antibiotice, pasul doi mergi faci o radiografie, pasul trei mergi la stomatolog bun sa iti salveze maseaua, in cel mai bun caz, pana sa o extragi consulta si un chirurg

5 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Buna! Trebuie sa mai ai rabdare. Ai luat o singura zi de tratament antibiotic. Continua tratamentul asa cum ti-a fost recomandat. http://www.i-medic.ro/stomatologie/abcesul-dentar

| kiddoX explică (pentru doctoressa):

Am ajuns la spital din cauza abcesului.

| mgtow a răspuns:

Eu am patit ceva asemanator ca mi s-e umflase fata dar am fost la dentist si acolo mi-a reparat problema cu canalele eliberate. Probabil la tine nu a lucrat corect si nu s-a eliberat tot puroiul, mai mergi odata la el si daca treaba continua asa depui plangere.

| DomnulNu a răspuns:

Se dezumfla dupa 24-48 ore de la interventie. Puroiul nu se duce asa repede. Nu ti-a spus medicul sa sugi si sa scuipi? Si nu uita sa iei regulat antibioticul prescris.

| kiddoX explică:

Doamne e 5:45 si nu mai am somn, mi s-a umflat fata si mai tare si acum aproape ca nu mai vad cu ochiul nu stiu ce sa ma mai fac straight face