| clara31 a întrebat:

Inainte de analiza sangelui trebuie sa nu mananci carne rosie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
doiny
| doiny a răspuns:

Cu o seara inainte de ati face analize trebuie sa bei mai multa apa si nu trebuie sa mananci gras si dulce dupa ora 18:00, iar in dimineata respectiva analizele trebuie sa le faci pe stomacul gol.

4 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Nu numai carne, nici altceva nu-i recomandat. Depinde de analiza. Totusi cand e sa donezi sange ti se spune sa mananci bine dimineata. Deci...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna "clara31": in general inainte de analiza sangelui nu trebuie consumat nimic (analiza pe stomacul gol), trebuie sa vorbesti cu medicul care ti-a dat trimiterea la analize, el este cel care te va lamuri, este important!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei, vegetarienii au niveluri mai scazute de creatina decat omnivorii, deci banuiesc ca daca mananci carne, mai ales carne rosie, inainte de analize, rezultatele vor fi inluentate, insa diferenta nu cred sa fie prea mare.

| dora71 a răspuns:

Daca analiza de sange este in scopul verificarii rinichilor, da, ar trebui sa nu manance carne cu vreo doua zile inainte (un nivel crescut de creatina ar putea indica o insuficienta renala).