| anonim_4396 a întrebat:

Inainte visam foarte des, iar dimineata cu siguranta stiam ce am visat, macar pentru o perioada scurta de timp.Acum, am impresia ca nu mai visez, dar este posibil ca, de fapt, sa visez in fiecare noapte si sa uit complet.

La voi care situatia? Cunoasteti ceva informatii despre cum ar trebui sa stea treaba sau ce indica o astfel de situatie?

Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu este nimic nefiresc sau anormal in situatia in care, la trezire, nu-ti mai amintesti ce ai visat!--- visele se manifesta in faza de somn paradoxal(faza REM - rapid eye movement)atunci cand anumite portiuni ale scoartei crebrale sunt excitate si cand unele engrame (urme, depozite ale memoriei) sunt reactivate. Fazele REM apar la fiecare 80-120 minute si dureaza 5-30 min.( durata lor scade pe masura ce omul imbatraneste).

| ralucsi a răspuns:

Visele, de fapt sunt niste ganduri de ale noastre. De multe ori visez ziua, si eu ca si tine, imi aduc aminte dupa ce ma trezesc, sau uneori ma trezesc din vise si atunci imi aduc minte. Dar nu in fiecare seara visezi, sunt multe nopti in care nu, deoarece nu esti ingandurata, stresata, nervoasa etc. Si mie mi s-a intamplat sa nu stiu daca am visat sau nu, e ceva normal. Nu poti tine minte, deoarece esti foarte obosita, ti-e somn... E posibil daca te trezesti in timpul visului, atat. :-s Sper ca te-am lamurit. Fundita? kiss

| prisoncomro a răspuns:

La cinci minute dupa ce un om se trezeste, el a uitat deja jumatate din ce a visat. Dupa zece minute, 90% din amintirea visului a disparut. Poetul Samuel Taylor Coleridge s-a trezit intr-o dimineata dupa un vis fabulos - indus, probabil, de opiu - si a asternut cu creionul pe hartie descrierea "viziunii dintr-un vis", in ceea ce a devenit, ulterior, unul dintre cele mai apreciate poeme englezesti: Kublai Khan. In timp ce scria, mai exact dupa cel de al 54-lea vers, a fost intrerupt de cineva. Coleridge s-a intors sa isi termine poemul, dar nu si-a putut aminti restul visului. Poezia nu a mai fost niciodata completata. Cazuri similare mai exista. De exemplu, Robert Louis Stevenson a scris povestea Doctorului Jeckyll si a Domnului Hyde prin vis, iar Frankenstein, al Maryei Shelley, a fost tot vlastarul unei experiente in somn.

| sweetkitty222 a răspuns:

Pai conteaza in ce mod te trezesti. Daca te trezesti brusc, vei uita complet visul. Daca o sa ai un somn adanc, si te tresesti greu s-ar putea sa nu visezi. Sfatul meu este sa ramai 1 minut 2 in pat cad te trezesti, sa nu te ridici imediat, ca sa iti amintesti visul. Succes! Sper ca ti-am fost de ajutor.

| PandaGirl98 a răspuns:

E posibil ca tu sa visezi si sa uiti. eu de obicei visez mult dimineata. se spune ca atunci cand te uiti pe geam dimineata uiti ce ai visat...acum nu stiu... poate e asa sau poate nu

| dianadya a răspuns:

Daca esti foarte obosita uneori nu ai vise.Dar daca nu mintea iti reda imagini pe care ti le inchipui sau pe care le-ai vazut si nu le poti uita.Iar in legatura cu amintirea-ai dreptate:posibil sa nu fi visat-sau sa visezi si sa nu iti amintesti fiindca te ocupa altceva sau era ceva obisnuit care nu te interesa in acel vis. Sper ca te-am ajutat.