| Pikuu a întrebat:

Influenteaza IDR-ul rezultatul analizei VSH (copil 8 ani VSH -35mm/ora)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 23partyboy a răspuns:

Nu, idr este doar un test cu reactie locala, deci nu modifica rezultatul, vsh-ul in schimb cu o val atat de crescuta a (tripla) va indica aproape sigur prezenta unei infectii(nu neaparat cu bk, dar probabil din cauza simptomelor sau a contactului cu bolnav tbc s-a impus testul