| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare urgenta si disperata dupa ajutor.

Toata copilaria mea si pubertatea am avut astm. Am fost la niste saline, deci am inhalat aer de salina si cica "m-am vindecat". Acum nu stiu cat de bine, tinand cond ca obosesc foarte repede, nu am respiratia normala, etc.

De cand a inceput liceul stau de 3 luni in prima banca (care este aproximativ la 4 palme distantata de tabla-nu glumesc, clasa este foarte mica si stramta) si pur si simplu niici un elev de serviciu nu uda buretii. Am inhalat praf de creta vreme de 7 ore zilnic timp de 3 luni. Credeti ca e posibil sa fi facut silicoza? Sunt disperat. De maine m-am hotarat sa vin cu sticla de 2 l la scoala sa ud special eu buretii, ca pe nimeni nu intereseaza. (desii sunt si alti colegi in situatia mea-in prima banca, toti sunt...inconstienti)

Inca ceva am auzit ca praful de creta usuca in ultimul hal parul si-l imbacseste rezultatul fiind picarea lui. sad Sincer, s-au vazut rezultate. :-(

Revin: Credeti ca am silicoza? (v-am povestit mai amanuntit ca sa se inteleaga mai bine contextul)

Plz raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu ai nici o silicoza. Ca sa faci silicoza trebuie sa te expui la situatii in care siliciul este in aer.
Ori creta este carbonat de calciu sau calcar, adica nu are siliciu de loc.
Nu-ti mai baga astfel de prostii in cap. Dar, desigur ca nu este sanatos sa inhalezi praf de orice fel.
Budha spunea :"Esti ceea ce gandesti".
Adica puterea gandului rau te poate face chiar sa te imbolnavesti.
Pentru ca esti o persoana cu sensibilitati respiratorii, poate ca nu ar strica sa te muti mai departe de tabla, sau...asa cum spuneai chiar tu, sa te ingrijesti sa fie buretele ud tot timpul.
http://www.inffo.ro/......onale.html

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, n-ai silicoza, fiindca creta nici macar nu contine siliciu

| Eschimoasa a răspuns:

Buna,

Nu cred ca ai silicoza deoarece aceasta boala este cauzata in urma inhalarii prelungite a pulberilor de bioxid de siliciu (de unde ii vine si numele )si o durata de expunere indelungata (5 - 25 de ani).
Ar trebui sa vorbesti cu parintii tai despre simptomele pe care le ai si sa te duci la un medic sa te consulte.
O alta solutie ar fi sa vorbesti cu un coleg sa faceti schim de locuri dar, cu siguranta trebuie sa vorbesti cu ai tai despre asta.
In privinta caderii parului, nu cred ca este posibil sa iti cada de la praful de creta.

| Gabriel_Alexandru_1993 a răspuns:

Nu, ascultama, un prieten de al meu alearga in continuu chiar daca are astm si rade in continuu, eu cu el si nu i se intampla aproape nimic, daca ai astm nu e grav incat sa nu poti alerga deloc sau sa ramai fara aer permanent, nu.