| andreiandrei1 a întrebat:

Intrebarea mea e oarecum dubioasa. Acum 2 luni,am mers la un prieten fara sa mananc nimic si baut nitel, nu prea tare,nici macat nu am ametit. Totusi,pentru ca nu aveam nimic in stomac,am vomitat, de mai multe ori chiar. Nu e aici problema. Ideea e ca dupa ce am facut aceasta ineptie, am capatat un fel de frica,sau, mai bine zis, ura prihologica fata de bautura. Cu mici exceptii (vin de exemplu), aproape orice beau ma face sa vomit in primele 5 secunde de la inghitire. Lucrul asta e foarte enervant, va dati seama,mai ales ca mai mergi la o petrecere,mai iesi cu prietenii pe undeva, si nu poti sa bei mai nimic pentru ca te ia dracu'. Chestia pe care o patesc acum bag mana-n foc ca e psihologica,fizic nu am nimic.
Sa nu intelegeti gresit,nu-s omul care toarna-n el pana nu mai poate sta biped, dar chiar e enervant. Pur si simplu, vreau sa dau un shot,ceva, cu prietenii si nu pot. Starea de voma trece imediat, adica dupa 10 secunde e ca si cum n-ar mai fi, insa ma face sa nu beau aproape deloc si cred ca daca as bea mai mult de un shot intr-un timp foarte scurt,sigur as vomita.
e ceva de facut in legatura cu asta? e ceva care,daca nu sa ma aduca in starea initiala, macar sa ma apropie de normal?
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Vrei nu vrei, va trebui sa "uiti" de bautura, cel putin pentru un timp. Altfel nu vei scapa, daca e cum zici, ca e psihologica treaba. Gindindu-te la bautura, nu faci decit sa iti stresezi psihicul, nelasindu-l sa uite, sa se vindece. Dar daca nu te mai gindesti la asta, dupa un timp e posibil sa revina totul la normal. Totul e sa nu te cramponezi si sa accepti situatia, bind suc in loc de shot-uri, iar prietenii, de iti sunt prieteni, te vor intelege daca le explici situatia.
Si, poate ca e mai bine asa intr-un fel. Marii alcoolici nu au porniti dintr-o data cu litra de tuica pe zi. Intii tot un shot a fost pe undeva cu prietenii, shot care a devenit regulat mai apoi, si care a dus la dependenta - nevoia tot mai acuta de alcool. Eu personal, stiind ce poate face alcoolul, as prefera mai bine o stare de voma cind e sa beau decit sa ajung sa imi ratez viata din cauza alcoolului.
Iar daca iti spun ce beau acum, la ora asta, poate vei ride de mine, insa cred ca e mai sanatos si nu atit de periculos - un pahar cu laptehappy. Si nu m-as stresa sa il beau (hai sa zicem sub forma de milkshake) cu prietenii atunci cind ei ies la o bere sau la un party.

| mgtow a răspuns:

De ce nu bei dupa ce mananci ceva, pe burta goala sa stii ca nu e bine sa bei asa avand mancare in ea nu ti se mai face rau sau bei un suc natural doar si aia e bautura

| Felys a răspuns:

Si ce vezi rau in faptul ca organismul tau respinge alcoolul, din punctul meu de vedere asta nu iti afecteaza calitatea vietii, nici eu nu consum alcool absolut nicidata nici un fel de alcool si traiesc bine mersi, uita de bautura, sunt si alte metode in care te poti simtii bine si fara sa bei tarie