| AnatoliyMikhailov a întrebat:

Ketamina e folosita pentru anestezie generala?
Din cate stiu Ketamina la doze mici nu afecteaza. La doze medii pot sa iti pierzi memoria temporar.
La doze mari poti intra in coma.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Anestezia generala e o comă indusa. E normal sa ti pierzi memoria si constiinta cand esti anesteziat. Ea se foloseste strict ca anestezic, nu ca antidepresiv.

| alina2k18 a răspuns:

Da, se foloseste, dar pentru anestezia generala sunt folosite mai multe substante pentru inducere, mentinere si trezirea propriu zisa.
Stii cum e cand te duci sa te operezi, vrei un chirurg bun dar vrei un ANESTEZIST si mai bun ca altfel e nasoala treabawinking

| Cornel1333 a răspuns:

Anestezie generala pentru oameni cat si pentru animale, in concluzie un drog foarte puternic care nu ar trebui folosit decat in incinta spitalelor in cazul operatiilor.

| Osneros a răspuns (pentru Cornel1333):

Foarte bun argument. Prezinta-l la o conferinta internationala de medicina, posibil sa iei un premiu frumos si valoros, mai ales daca demonstrezi concluzia rezultanta.

| Cornel1333 a răspuns (pentru Osneros):

Multumesc!
Imi doresc sa castig Premiul Nobel pentru medicina 2020 cu acel raspuns - pentru descoperirea efectelor Ketaminei.

P.S- Nu mai invata copii sa joace „poker, blackjack, etc." online, nu vor castiga niciodata bani reali din asta.

| Osneros a răspuns (pentru Cornel1333):

Ma simt flatat ca esti fanul meu si ma urmaresti de mult timp, dar nu inteleg de ce nici nu te-ai chinuit sa intelegi ce a vrut idolul tau sa transmita prin acel mesaj.

| Cornel1333 a răspuns (pentru Osneros):

Nu sunt admiratorul tau, am facut o simpla remarca la raspunsul tau.

| Cornel1333 a răspuns (pentru Osneros):

Poti sa-i dai mesajului 1000 de intelesuri, mi s-a parut ironic si inca cred ca asa a si fost.