| Lalalbegg a întrebat:

La analizele de sange se vede daca esti gravida?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, la analizele normale si uzuale nu se vede un BTS, dar se pot vedea niste parametri mariti la analizele de ficat, denotand ca acolo exista o problema de sanatate si medicul de familie te va trimite sa mai faci un alt test sau mai multe de data asta de detectare a virusilor hepatici A, B si C.

Pentru BTS trebuiesc cerute analize separate:
- de detectare HIV
- clamidia
-HPV
-sifilis etc

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, se vede in sange dar numai daca ceri o anumita analiza specifica, de detectare a hormonului hcg, care este prezent numai la femeile gravide.

| Lalalbegg explică (pentru Violleta2022):

Si la analizele uzuale se vad de exemplu si BTS?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Lalalbegg):

Nu, la analizele normale si uzuale nu se vede un BTS, dar se pot vedea niste parametri mariti la analizele de ficat, denotand ca acolo exista o problema de sanatate si medicul de familie te va trimite sa mai faci un alt test sau mai multe de data asta de detectare a virusilor hepatici A, B si C.

Pentru BTS trebuiesc cerute analize separate:
- de detectare HIV
- clamidia
-HPV
-sifilis etc

| helpforyou a răspuns:

"2.Confirmarea sarcinii prin efectuarea Beta-HCG
Este vorba despre testul Beta HCG. Daca testul de confirmare a sarcinii poate avea uneori un rezultat fals pozitiv, Beta HCG este sigur. Testul de sange aduce o confirmare a sarcinii destul de devreme deoarece depisteaza hormonul HCG si in cantitati foarte mici. Este recomandata repetarea testului dupa 48 de ore, timp in care valoarea primului rezultat se dubleaza in general, daca este vorba de o sarcina."

https://www.medlife.ro/articole-medicale/metode-de-confirmare-sarcinii

| Lalalbegg explică (pentru helpforyou):

Dar infectiile sau bolile prin transmitere sexuala se vad la analizele uzuale de sange?

| helpforyou a răspuns (pentru Lalalbegg):

Nu la cele uzuale. Trebuie sa faci analize specifice.

| Lalalbegg explică (pentru helpforyou):

Sigur?

| helpforyou a răspuns (pentru Lalalbegg):

Da.

| Allhambra a răspuns:

Mai simplu : da, se vede.