| anonim_4396 a întrebat:

La cât timp credeți că ar trebui schimbată periuța de dinți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

6 luni

| PedoBarbie a răspuns:

La 6 trebuie dar mie mi se pare prea mult.

| Brizbriz a răspuns:

Cumpara noua periuta care se decoloreaza, si in momentul in care nu mai e culoarea care trebuie, atunci o sa stii
altfel, daca ai bani odata pe luna, daca nu ai la maxim 3 luni

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stii ca intrebarile astea le poti scrie direct pe google si sa gasesti deja raspunsul?

Crezi ca esti prima de pe planeta si din istorie care s-a intrebat asa ceva?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

2-3 luni

| mircea_grozea a răspuns:

Buna!
Un o cu o igiena orala corect ar trebui sa schimbe periuta undeva la 2 luni. Acum daca nu te speli pe dinti sau o faci din an in Paste, atunci o poti schimba mai rar. Cu cat o folosesti mai rar, cu atat o schimbi mai rar. Valabil si invers.
De asemenea, sunt periute cu cap colorat, iar atunci cand i se schimba culoare, se decoloreaza inseamna ca e momentul sa schimbi si periuta. Gura noastra e un loc plin de bacterii. Periuta e un loc umed deci un mediu propice dezvoltarii bacteriilor. Asadar, schimba periuta cand trebuie, nu amana.