| wizard_cristi a întrebat:

La cat timp trebuie schimbata periuta de dinti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| monicaclaudia a răspuns:

Lolzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
e o intrebare?
pai depinde de cit o folosesti de obicei la 2 -3 luni nu mai mult

11 răspunsuri:
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Cand simti ca nu iti mai curata bine dintii! Depinde cat de des o folosesti! Poate fi si mai devreme de 3 luni!

| DaRlInGiLuSiOnS a răspuns:

Sunt periute care iti arata cand trebuiesc schimbate eu astfel de periute folosesc.Au niste fire albastre care se decoloreaza in timp cand observi ca sau decolorat at schimbi periuta. poti sa cumperi si u o astfel de periuta si nu va mai trebui sa ti minte cand va trebui sa o schwinking

| wizard_cristi explică:

Da, chiar este o intrebare. Am ajuns la un moment dat sa discut cu niste prieteni despre dantura si i-am intrebat la cat timp schimba periuta. Fiecare mi-a dat alt interval asa ca m-am gandit ca aici o sa gasesc o personala care este medic sau care stie mai exact.

| jolie_3446 a răspuns:

se spunea ca e bine la 3 luni, dar chiar si mai des daca observi ca se deterioreaza. eu o schimb cel putin o data pe luna. inca o chestie: daca tii suportul de periute in partea stanga (dreapta) a chiuvetei, langa WC, risti sa ajunga o groaza de microbi din toaleta pe ea. deci ai grija unde o pozitionezi happy

| MihaiA a răspuns:

o data la 3 luni

| JayLeno a răspuns:

ideal la 3 lunihappy

| Bishop a răspuns:

la 3 luni

| muzica a răspuns:

pai teoretic periuta trebuie schimbata cam la 3 luni. dar daca nu o folosesti prea des (adica zilnic sau cel putin de 3 ori pe saptamana) o poti schimba si mai rar happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam o data la 3 luni. Uite un articol foarte misto despre ingrijirea dintilor (fata e studenta la stomatologie, stie ce zice :) )
http://siblondelegandesc.ro/2009/01/25/cum-ne-spalam-corect-pe-dinti/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

depinde de cate ori o folosesti pe zi

| femeiainrosu39 a răspuns:

La 3 luni, spun stomatologii