| alexandraMD a întrebat:

La cat timp de la o intepatura intr-un cui ar trebui sa se faca vaccinul antitetanos? o cunostiinta de-a mea s-a intepat dar nu vrea sa mearga la spital sa-l faca...(cuiul nu era ruginit)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lacoste a răspuns:

Cat mai repede posibil.Chiar daca nu era ruginit cuiul, tot trebuie sa mearga sa-si faca vaccinul, pentru ca se poate infecta!

4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Are dreptate @Lacoste.
Mai bine sa si-l faca pentru ca nu are nimic de pierdut si scapa de riscul sa faca infectie.

| abcdefgh a răspuns:

Buna! Eu stiu ca daca nu avea rugina cuiul nu are de ce sa faca vaccinul. Trebuie doar sa dezinfecteze cu apa oxigenata si sa puna un bandaj.Succes

| clcmd a răspuns:

Nu e neaparat nevoie. de exemplu eu m-am intepat intr-un cui ruginit acum 1 saptamana.am stors bine sangele si am dezinfectat. nu e neaparat nevoie sa te duci la spital.

| Us3rul a răspuns:

Vaccinul antitetanos ar trebui facut in ora in care s-a intepat

dar daca cuiu nu era ruginit nu cred ca este nevoie big grin funda pls