| obsercvayr a întrebat:

La cate zile dupa o partida de sex, iti dai seama ca ai sifilis?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| obsercvayr explică:

Mi-a iesit o buba. nu este pe capul penisului ci pe piele si parca e un cos. credetii ca e sifilis?

| Moonlight123 a răspuns:

Evolutia bolii
1. Sifilisul primar - dupa o perioada de incubatie (dezvoltare) de aproximativ 21 zile pana la aparitia primelor semne si simptome (perioada este intre 19 - 90 zile), boala incepe sa se exprime si are durata de 4 - 8 saptamani.
Principalul semn in prima parte a evolutiei boliii este aparitia sancrului sifilitic impreuna cu adenopatia satelita. Sancrul sifilitic reprezinta o leziune (ulceratie) frecvent superficiala, unica, rotund-ovalara, mica in dimensiuni (0, 3-2.5 cm) care este de culoare rosie, nu are secretii, si mai ales NU DOARE! Este localizat la nivelul locului de inoculare - la nivel genital cel mai frecvent.