| ioanacoruga4567 a întrebat:

La ce doctor as putea sa merg daca am probleme la nivelul gatului? Medicul endocrin?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

La cel de familie, el te trimite mai apoi la specialist, de e nevoie.

Bula
| Bula a răspuns:

Problemele "la nivelul gatului" pot fi de multe feluri si apartin diferitelor specialitati medicinale.
De medicul ORL apartin problemele respiratorii si cele orale (mai putin cele stomatologice).
De medicul endocrin apartin problemele hormonale, cum este glanda tiroidala.
De medicul ortoped apartin problemele "osoase", cum este si coloana cervicala.
De medicul internist apartin problemele organelor interne, precum si a caii de inghitire.
... si lista continua.

Stabilirea specializarii medicale se face de catre medicul de famil in urma unui consult simptomatologic si - la nevoie - si analize primare de laborator.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Orl

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Unde la nivelul gâtului, cum se manifestă? Medicul de circă poate să îți dea o trimitere.

| alina2k18 a răspuns:

Medicina interna, ORL sau endocrinologie daca problema e la vreo glanda.

| Nirvanaaa a răspuns:

Endocrinologie ca sa vezi sa nu fie tiroida și ORL medicul orl-ist ivi va analiza gâtul pe interior, iar cel endocrinolog te va palpa exterior la nivelul lojei tiroidiene și eventual îți poate face și o ecografie tiroidiană dacă crede de cuviință.