| Doremifa a întrebat:

La ce e folisitor pentru sanatate sosul la soia si la ce daunator?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lostlyric a răspuns:

Sosul de soia este folositor in alimentatie, desigur. Datorita procesului de fabricatie prin care trece, este bogat in antioxidanti, are avantaje pentru imunitate, sistemul cardiovascular si sistemul digestiv.
De cele mai multe ori e folosit in retetele asiatice datorita texturii foarte bogate si aromelor.
Insa! Un mare DAR! Sosul de soia gasit de tine in magazine si care nu se afla la sectiunea BIO, are un mare dezavantaj pentru sanatate: este bogat in sodiu. In cantitati mari. Si ingredienta ca arome artificale si coloranti. Cel mai bine, alege unul de la sectiunea BIO sau vezi sa scrie pe sticla "low in sodium".
P.S.: Nu-l bea niciodata ca o bautura de sine statatoare. Foloseste-l doar in anumite combinatii de salate.
Daca nu e low in sodium, poti sa dai skip. Nu aduce nici un avantaj alimentatiei, din contra.