| StefanOprea a întrebat:

La ce fel de medic trebuie sa merg pentru sfaturi cand am probleme cu podoaba capilara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Medic dermatolog

| BiuL a răspuns:

Dermatolog, medic de familie sau internist.

| pietrean a răspuns:

Intai mergi la medicul de familie,pentru a-ti da o trimitere, pentru a face la un laborator,un set de analize(gratuit)la sange,pentru a se vedea, daca nu ai lipsa de vitamine,minerale sau alte probleme. Dupa ce le obtii,o sa ti se dea o trimitere,la un medic specialist,daca sunt probleme de sanatate.
Caderea parului depinde de ce mananci,cum se asimileaza nutrientii din alimente, de stresul foarte mare si apoi si de igiena capilara(spalat prea des, sampon neadecvat, gel prea mult si prea des, etc).

| StefanOprea explică (pentru pietrean):

Mie nu cred ca imi cade, dar la perciuni e prea putin.

| pietrean a răspuns (pentru StefanOprea):

De obicei, parul cade de pe cap(in parti la frunte, in varful capului) si nu la perciuni.

| Generalul a răspuns:

Generalist/dermatolog.

| madalina13021997 a răspuns:

Pai poti merge la medicul de familie sau la un medic dermatolog happy