| anonim_4396 a întrebat:

La ce poate duce excesul de dulciuri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| William a răspuns:

Carii, diabet.

6 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Excesul de dulciuri duce la: crestere ponderala, diabet, carii dentare; primele doua au la randul lor drept consecinta boli cardiovasculare (cardiopatie ischemica - infarct miorcardic, accidente vasculare cerebrale, arteriopatie/neuropatie diabetica s.a.)
http://www.i-medic.ro/......a-copiilor

| Raniia a răspuns:

Consumul excesiv de dulciuri, mai ales dulciuri concentrate:rahat, prajituri, ciocolata, zahar este un factor de mediu ce poate declansa diabetul.

| darrio2007 a răspuns:

Si ingrasare maxima.Pe langa raspunsul lui William.

| Smileyouarebeautiful a răspuns:

Diabet.

| JohnSimon1983 a răspuns:

Excesul de dulciuri duce in mod sigur la diabet si chair la coma diabetica si in final in lumea celor drepti. De la dulciuri devii hiperactiv, sau agitat apoi vine diabetul insula, poate sa-ti afecteze ficatul, carii si uite asa poti s-o dai in bara. Ai mare grija cu dulciurile. Daca vrei sa ai un stil de viata sanatos acceseaza websitul meu lumeaplantelor.info si vei gasi mult mai multe lucruri si sfaturi utile. Sper sa te ajute acest raspuns.

| ams2001 a răspuns:

La:
diabet
obezitate
defectiuni ale ficatului
defectiuni ale pancreasului