| CrepăDulce a întrebat:

La ce varsta apare ciclul? Ar trebui sa ma sperii? Cum te simti inainte de a veni? Cum te simti dupa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Giinger a răspuns:

Menstruatia poate aparea de la 11 pana la 16 ani la fete. Cel putin eu asa stiu. Unele au dureri inainte de perioada (dureri de cap, de spate, de burta ) stari de voma, etc. iar altele nu simt aproape nimic. Sindromul pre-menstrual se poate trata band ceaiuri calde care sa iti aline durerile sau din cand in cand un analgezic sau ceva de genu. De asemenea in perioada asta nu trebuie sa faci baie si nici dusuri fierbinti, sa nu stai in apa, si sa ai grija cum dormi. Incearca doua feluri de absorbante -cele de zi si cele de noapte-. Perioada delicata poate sa tina intre 3si 7 zile. Depinde acum de organismul fiecaruia. Cat despre staril dupa perioada, nu stiu, te simti libera sa faci ce vrei. big grin Sper ca ti-am fost de ajutor, daca mai ai intrebari la chestia asta sunt disponibila sa raspundhappy
Sarbatori fericitebig hug
P.s. nu trebuie sa te sperii e ceva normal toate fetele auhappy marcheaza inceputul vietii de adolescenta.tongue

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Apare între 12 și 14 ani dar foarte bine poate veni cu un an mai devreme sau mai târziu.
Nu are de ce să te sperie, este fiziologic. Înainte de venire, nu este o regulă de bază, te pot durea sânii/capul/mijlocul/burtica, etc. și cedează la venirea sa, după te simți curată.
Crăciun fericit!
Pa, pa.

| Symonutzu a răspuns:

Ei,menstruatia apare la fetite de la 12 pina la 16 ani, dar poate veni si la 8 sau la 17 ani.Nu trebuie sa-ti fie frica.E absolut ceva normal.La mine a venit la 13 ani.Primele zile a fost mai greu dar dupa a fost totul normal. Poti sa te informezi aici daca doresti:
http://www.noifetele.ro/main/home.php

| DamiPapucii a răspuns:

Ciclul apare in perioada adolescenta, intre ani 10/14.Nu trebuie sa te sperii este o perioada cand devii o femeie nu te doare dor cateodata o sa te doara burta dar in rest nimic altceva.Cand vine te doare burta si pe chilot ai un fel de apa cleioasa transparenta. Dupa ce a venit nu ai probleme.
Funda

| maria4567 a răspuns:

Pai andreaa...ciclul trebuie sa vina la varsta de 11 sau 12 ani nu te speria mie mi-a venit.nu te sperie toate femeile au aceasta problema.inainte de a veni incepe sa te doara capul si burta. dupa te simti ca in rai eu asa ma simt dupa pentru ca nu ma mai doare burta. sper ca sfatul meu ti-a fost de folos.mult succeswinkingfunda?

| Dannakitty5544668 a răspuns:

Ciclul apare la 12-15 ani. poate chiar si mai devreme.Nu cred ca ar trebuie sa te sperii.Inainte de a veni te doare satele foarte tare.Si dupa te simti bine ca intotdeauna.
Fundita?

| BoAfan a răspuns:

Iti poate aparea de la 11 ani pana 16 ani, nu ar trebui sa te sperii, te doare burta inainte de ati veni, te simti normal dupa