| Rubiiiii555 a întrebat:

La ecografie abdominala se vede daca esti insarcinata?
Trebuie neaparat făcută 3D?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Primul examen ecografic este ideal a fi efectuat între 6 și 7 săptămâni de la ultima menstruație. În acest moment se pot evidenția toate elementele caracteristice sarcinii de început.Sacul gestațional este primul element al sarcinii care apare sub forma unei formațiuni rotunde de culoare neagră în interiorul cavității uterine. Este vizibil începând de la un diametru de 2 – 3 mm, ceea ce corespunde unei sarcini de aproape 5 săptămâni. Embrionul apare sub forma unei îngroșări pe marginea veziculei viteline și poate fi depistat ca o structură de sine stătătoare la o lungime de 2 – 3 mm, dar numai daca are varsta de 5-6 săptămâni.
http://ecografiefetala.ro/......incipienta