| ElenaMaria a întrebat:

Este buna si o ecografie abdominala facuta la un cabinet particular ca sa aflii daca esti insarcinata? Care e diferenta fata de cea de la ginecolog? FUNDITA

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ecografie ginecologica poti face incepand cu saptamana 4 de la conceptie si va diagnostica sarcina. De asemenea iti va spune daca totul e in regula cu fatul, placenta, sacul amniotic, etc. O ecoigrafie abdominala obisnuita va identifica sarcina de-abia dupa 8-9 saptamani de la conceptie si nu va putea oferi detalii privind starea fatului.