| anonim_4396 a întrebat:

La inceputul clasei a8a diriginta ne-a dat o lista de la cabinetul scolar in legatura cu nu stiu ce vaccinuri la sfarsitul anului scolar. Ei bine nu am facut nicio injectie dar am auzit niste "zvonuri " care spun ca acele vaccinuri se vor face la inceputul clasei a9a. Ce vaccinuri se vor face mai exact si unde? In brat picior... si cate se vor face la numar.Am auzit ca verisoara mea mai mare tot asa. a facut vaccin la inceputul clasei a9a anti tbc... si i-a ramas un semn pe mana. Ea invata la liceul care urmeaza sa invat si eu deci o sa imi faca exact ca e. Voi ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Intotdeauna vaccinul impotriva tuberculozei lasa un semn pe brat. Daca te uiti atent, ai cel putin un semn din acela, fiindca vaccinarea se face prima data la iesirea din maternitate. De altfel, in clasa a noua este ultima vaccinare anti-tuberculoza. Nu vei fi vaccinata automat, ci initial testata daca nu ai imunitate suficienta (printr-o mica intepatura pe antebrat)

5 răspunsuri:
| Laura1402 a răspuns:

Nu e anti-tbc,e alt vaccin,nu-mi amintesc numele(anti-tetanos,cred, totusi). Vaccin anti-tbc ti se face doar cu accordul parintelui sau in cazuri extreme, cum ar fi cineva din clasa ta are tbc.

| Amaya a răspuns:

N-am facut niciun vaccin tot liceul. laughing In schimb am facut intr-a opta in mana si imi amintesc ca fara vaccinul ala nu puteam intra in Capacitate. Cum nu mai e Capacitate, probabil nu mai sunt nici vaccinuri obligatorii.

| Stefffanutzzzz a răspuns:

Pai se fac in umar vaccinurile ...eu am facut si nu mi.a ramas semn poate depinde de la om la om cat de sensibil este.nu stiu un raspuns concretbig grin

| micutsa19 a răspuns:

Da se face acel vaccin,la brat si e doar ununul la numar dar nu anti-tbc probabil verisoara ta a facut un alt tip de vaccin, asta nu inseamna ca o sa ti se intample la fel si tie unii sunt mai sensibili altii mai rezistenti, deci nu cred ca e o problema sa il faci...

| gabi45 a răspuns:

Pentru a face vaccinul trebuie ca unul dintre parinti tai sa isi de-a acceptul altfel nu au voie sa iti faca vaccinul