| julia19 a întrebat:

La ora de sport un coleg mi-a dat cu mingea de baschet in deget si mi l-a dat peste cap.Nu este rupt pentru ca pot sa-l misc dar ma doare si mi s-a umflat. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bogdand a răspuns:

Daca s-a umflat mergi la doctor. Escarntit si va trebui sa il bandajeze bine. daca nu te duci o sa iti ramana stramb. Ai grija ce faci.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ar fi bine sa te vada un ortoped. Cel mai bine se vindeca daca ti-l imobilizeaza in pozitia corecta intr-un bandaj elastic.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Starchewer, ai dreptate, se poate pune si cu orteza, dar e mult mai scumpa si ceva mai incomoda, desi probabil ceva mai sigura.

| starchewer a răspuns:

Stiu ca e offtopic ca s-a dat deja fundita sad...nu e "Escarntit" cu siguranta big grin e vorba de o dizlocare articulara sau de o hiperlaxitate articulara, si din cate stiu eu se poate pune si cu orteza brigaela big grin... wow am corectat userul anului, ce tare

| cristinela a răspuns:

Probabil a sarit din incheietura.Am patit eu cu degetul mare de la mana dreapta acum vreo 5 sau 6 ani, nu am mers la medic si acum am un deget stramb si care ma deranjeaza destul de tare. Asa ca mergi la medic

| Brigitta a răspuns:

Iuuui sad Mie exact asa mi-a fracturat un coleg degetul sad Ar fi bine sa te duci la medic, sa-ti faca film, ca sa stii sigur ce e.

| publicname a răspuns:

Plangi oleaca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In urma cu cativa ani, din joaca am ramas cu degetul avand forma ca un baston nu putem sa-l indrept sub nicio forma, ma durea foarte tare in special in primele zile (de rupt nu era rupt, durerile erau suportabile), avea un aspect foarte neplacut, dar nu am facut nimic in sensul asta. Am stat si am asteptat sa vad ce se intampla. Din fericire durerile s-au atenuat in timp(cateva luni), si la forma initiala a degetului am revenit dupa cativa ani. Sfatul meu este sa nu faci ca mine, difera de la caz la caz, daca mergi la ortoped problema se rezolva foarte repede. Totul o sa fie OK

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In urma cu cativa ani ,din joaca am ramas cu degetul avand forma ca un baston nu putem sa-l intrept sub nicio forma, ma durea foarte tare in special in primele zile (de rupt nu era rupt, durerile erau suportabile), avea un aspect foarte neplacut,dar nu am facut nimic in sensul asta .Am stat si am asteptat sa vad ce se intampla.Din fericire durerile s-au atenuat in timp(cateva luni),si la forma initiala a degetului am revenit dupa cativa ani.Sfatul meu este sa nu faci ca mine ,difera de la caz la caz,daca mergi la ortoped problema se rezolva foarte repede .Totul o sa fie OK