Întrebare recomandată | SERIALS a întrebat:

La scoala nu exista educatia sexuala si e naspa, as vrea sa aflu mai multe despre boli cu transmitere sexuala, cum sa te protejezi, etc. Exista vreo bibliografie? Ceva carti care ma vor ajuta sa aflu mai multe?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La scoala aveti diriginte, directori si o gramada de profesori.
Cereti-le sa va organizeze ore de educatie sexuala, precum si de prim ajutor!
Ambele sunt aproape indispensabile in viata omului si sunt mult mai de folos ca multe materii plictisitoare, pe care nu le veti folosi niciodata in viata.

| xerxes1 a răspuns:

Citeste asta.Este ok.
https://www.scribd.com/doc/88686548/Cartea-barbatului
Chiar daca nu am o parere prea buna despre gruparea care a promovat cartea aceasta, nu pot sa nu recunosc ca este ok ce scrie in ea.

| suntsuper a răspuns:

Http://www.webmd.com/sex-relationships/understanding-stds-prevention

Nu ai nevoie de educatie sexuala in scoli, e o prostie. Daca cineva chiar vrea sa afle lucrurile astea le poate cauta pe internet si sunt n site-uri care au informatii despre asa ceva

| ASMA14 a răspuns:

Poti gasi si pe google tot ce te intereseaza

| Albinuța767 a răspuns:

Sunt o mulțime de cărți pe care le poți cumpăra online. Dai căutare pe Google cu acest nume,, cărți despre educație sexuală online" și dai pe site și gata.

| andrabella a răspuns:

Bolile cu transmisie sexuala se pot prelua de la partener/partenera prin contact sexual de orice fel daca persoana respectiva are o infectie nu neaparat HIV, orice tip de infectie poate produce o boala care poate lasa urmari grave daca nu este tratata la timp

| penciuiulian99 a răspuns:

Sti ce te poate ajuta foarte mult wikipedia scrii boli cu transmitere sexuala si o sa vezi ca vei afla mai multe

| zx260 a răspuns:

Bolile cu transmisie sexuala se pot prelua de la partener/partenera prin contact sexual de orice fel daca persoana respectiva are o infectie nu neaparat HIV, orice tip de infectie poate produce o boala care poate lasa urmari grave daca nu este tratata la timp.Cat despre protejare cel mai sfant este PREZERVATIVUL, te apra si de boli si de un potential bebelus insa exista si alte medote cum ar fi anticonceptionale, metoda calendarului sau steriletul.
Este plin internetul de astfel de informatii nu mai suntem ca pe vremuri happy

| Anonimulfaranume99 a răspuns:

Pai poti sa incerci la biblioteca, poate au acolo iar daca vrei sa o pastrezi poti sa o xeroxezi si iesi si mai ieftin

| C1udatul a răspuns:

Daca chiar vrei sa stii mai multe despre aceste lucruri si la scoala nu invatati asa ceva, poti cauta pe Google...