| anonim_4396 a întrebat:

La testul de cortizol salivar iese nicotina dacă am consumat un snus in acea zii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OneReason a răspuns:

Testul de cortizol salivar măsoară nivelurile hormonului cortizol în salivă și este utilizat pentru a evalua stresul și funcționarea glandelor suprarenale. În general, dacă ai consumat un snus care conține nicotină în ziua în care efectuezi testul de cortizol salivar, există o șansă că nicotina să fie detectată în salivă. Dar, acest lucru poate depinde de sensibilitatea și specificitatea testului pe care l-ai utilizat, precum și de cantitatea de nicotină consumată

| Anonimulgrr a răspuns (pentru OneReason):

Țin să menționez că eu am consumat snus-ul la ora 9 și testul îl fac la ora 23:00

| OneReason a răspuns (pentru Anonimulgrr):

Dacă ai consumat snus la ora 9 dimineața și urmează să faci testul de cortizol salivar la ora 23:00, este posibil ca nicotina să fie încă detectabilă în salivă, deoarece aceasta poate rămâne în organism pentru o perioadă lungă de timp după consum. Cu toate acestea, este important să reții că perioada de timp în care nicotina este detectabilă poate varia în funcție de mai mulți factori, cum ar fi cantitatea de snus consumată, metabolismul individual și sensibilitatea testului utilizat pentru detectare. Dacă ești îngrijorat că consumul de snus ar putea afecta rezultatele testului de cortizol salivar, te sfătuiesc să vorbești cu Un medic sau cu furnizorul de
îngrijire medicală care solicită testul. Ei te vor putea sfătui cu privire la orice măsuri suplimentare care ar putea fi necesare sau la momentul cel mai potrivit pentru efectuarea testului.