| sandu_florica a întrebat:

Laxativele pot duce la deshidratare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, chiar severa, amenintatoare de viata. Fiindca nu pierzi numai apa ci si saruri minerale si nu e suficient sa bei doar apa, ci trebuie sa mananci o supa un pic mai sarata sau lapte.

2 răspunsuri:
tundenana
| tundenana a răspuns:

DA... inca foarte usor... obligatoriu daca iei laxative sa bei multa apa, ceai, ce o fi... laxativele sunt si ele de mai multe feluri... daca iei laxative pentru ca esti constipat atunci cere sfatul medicului... medicul de familie poate sa iti prescrie laxative mai usoare... au aparut mai nou niste laxative care ajuta la pornirea tranzitului... medicul de familie le stie sigur... daca iei laxative pentru ca faci cura de slabire este cea mai proasta alegere dintre toate dietele care exista... e periculos pentru organism ...sanatate

| mary_4249 a răspuns:

Excesul de laxative poate avea consecinte grave asupra sanatatii:
¨ determina deshidratarea organismului;
¨ elimina o cantitate mare de saruri minerale;
¨ irita colonul.