| aXy99 a întrebat:

Legat de varicela, crustele aparute in urma veziculelor cu lichid sunt contagioase? Mai pot transmite in vreun fel virusul (prin secretii spre exemplu) daca nu mai am vezicule cu lichid, ci doar cateva cruste? Pe internet scrie ca nu, dar medicul de familie a mentionat ca ar fi contagioase chiar si crustele.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| eden1986 a răspuns:

Da varicela se trasmite si prin atingere, bineinteles daca persoanele in contact cu tine nu a avut varicela niciodata, e recomandat sa stai in casa 2-3 sapt pana trece definitiv si sa nu te scarpini raman urme

| aXy99 explică (pentru eden1986):

Tu macar ai citit intrebarea? E vorba de CRUSTE, nu de vezicule. In mod normal crustele apar dupa ce te vindeci si nu mai ai vezicule cu lichid. Cat despre partea cu cicatricile nu stiu ce sa zic. Nu m-am scarpit si tot mi-au ramas urme destul de urate, in special pe fata unde au avut dimensiuni mai mari bubitele...