| anonim_4396 a întrebat:

Linex, Hepiflor sau Lacium? Care este cel mai bun probiotic din experiența voastră și de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Linex:
"60 mg bacterii lactice ( 2 bacterii lactice : Lactobacilus acidophilus si Bifidobacterium infantis )
Bacteriile sunt nepatogene si netoxice ← izolate din flora normala a omului sanatos.
Au o rezistenta ridicata la acidul gastric si la actiunea sarurilor biliare.
Rezistente la actiunea multor antibiotice.
Contine de asemenea: lactoza, dextrina, amidon de cartof, stearat de magneziu, gelatina, dioxid de titan, metil-parahidroxibenzoat, propil-parahidroxibenzoat."

Hepiflor:
"Amidon de cartofi (agent de încărcare), culturi de bacterii probiotice (Lactobacillus acidophilus HA-122, Lactobacillus casei HA-108, Bifidobacterium bifidum HA-132), gelatină (capsulă), ștearat de magneziu (lubrifiant), acid ascorbic (corector de aciditate)."

Lacium:
"liofilizat bacterian 50x109 (Bifidobacterium breve BR03, Lactobacillus rhamnosus LR02, Lactobacillus plantarum LP09, Lactobacillus casei LC03, Lactobacillus acidophilus LA02, Streptococcus thermophilus YA08, Bifidobacterium bifidum BB01, Bifidobacterium longum, Lactococcus lactis LL02), inulină 140 mg.
Inulină este un oligozaharid cu rol de nutrient pentru bacteriile benefice."

| svenhassel13 a răspuns:

Linex