| gmxromania78 a întrebat:

"Lui tata i-a aparut de o saptamana asta : http://img841.imageshack.us/img841/9740/sam0152v.jpg si are mancarimi. Si medicul de familie i-a spus ca nu stie ce este. Ce este asta? Tratamentul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Si prietena mea a făcut așa acum 2 saptămâni, se cheamă Pitiriazis Rosa, după ce am fost la 6 medici unul singur a știut ce are și i-a dat Hidrocortizon Crema/ O crema pe baza de hidrocortizon să ceară la farmacie și Claritine sirop dimineața și seara. A zis ca poate dura până la 28 de zile vindecarea. Prietenei mele i-a început să-i treacă dupa primele două aplicări ale cremei.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pot fi leziuni de pitiriazis rozat sau versicolor sau rozeole luetice. Tratamentul difera. Nimeni nu poate pune diagnostic sigur dupa o poza, tatal tau trebuie vazut de un dermatolog.

| TiffanyღBJ a răspuns:

Trebuie sa mearga la un medic dermatolog, acolo i se va pune un diagnostic corect si i se va da un tratament.
Pare a fi o alergie. Dar am spus PARE; eu nu sunt dermatolog, asa ca nu pot fi sigura.